Grupa od Anioła Stróża powstała w 2004 r. w Zarębie. Pani Jolanta Napadłek obecnie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Siekierczynie, założyła amatorską grupę teatralno-muzyczną przy współpracy z ks. kan. Franciszkiem Molskim. W skład zespołu wchodzi aż 30 osób w różnym wieku. Począwszy od młodzieży szkolnej, poprzez osoby dorosłe, na seniorach kończąc. Zespół podzielony jest na dwie części, jedna tylko recytuje, a druga śpiewa i gra.
Nazwa pochodzi od pierwszego poważnego przedsięwzięcia zaprezentowanego przez grupę, które nosiło nazwę: „Chodzi Anioł Stróż po świecie”. Był to spektakl na podstawie wierszy i zapisków księdza Jana Twardowskiego, przygotowany z okazji jego 90-tych urodzin. Spektakli w swojej karierze mają o wiele więcej. Kolejnym ważnym spektaklem był: „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II, dla upamiętnienia śmierci błogosławionego Papieża. Spektakl był po części recytowany, a po części śpiewany. Muzykę do niego skomponował znany w całej Polsce Stanisław Sojka, który osobiście przybył do Zaręby, aby przeprowadzić próbę z muzyczną z częścią grupy oraz z Męskim Chórem Parafialnym z Zaręby.
Spektakl: „Pamiątka z tej ziemi”, który porusza kwestie istnienia człowieka na ziemi, o sensie życia, miłości i przyjaźni powstał po mniej więcej roku. Powstał na podstawie prozy i poezji ks. Wacława Buryły. Wykorzystano w nim utwory Starego Dobrego Małżeństwa, Vivaldiego, Edyty Gepert, Stanisława Sojki oraz grupy Czerwony Tulipan.
„Przyjaciel Anioł” to kolejne dzieło Grupy od Anioła Stróża, który porusza bardzo ważną kwestię przyjaźni. Wykorzystano w nim poezję poety Lecha Tkaczyka śpiewanej do muzyki Jacka Wanszkiewicza. Czwarty spektakl miał premierę w 2009 r. W swoim repertuarze mają także spektakl „Miłość o zapachu nieba” z wierszami ks. Wacława Buryły i muzyką Piotra „Kuby” Kubowicza. Artysta z Piwnicy pod Baranami bardzo zaangażował się w projekt Grupy od Anioła Stróża. Muzyk wykorzystał nawet obecność w pobliskim Lubaniu kolegów z Piwnicy pod Baranami- Michała Półtoraka i Pawła Pierzchały, z którymi przyjechał do Gminnego Ośrodka Kultury w Siekierczynie na próbę śpiewu. Grupa od Anioła Stróża towarzyszyła też wielokrotnie w Koncercie Kolęd w wykonaniu Piotra „Kuby” Kubowicza.
Występują w wielu miejscach. Swoimi spektaklami ucieszyli już mieszkańców okolicznych miejscowości oraz bardziej oddalonych. Występowali od Zaręby poprzez Sulików, Lubań, Jelenią Górę, Nysę, Krzydlinę Małą, Bolesławiec, po Kopanicę i Tuchorzę. Grupie udało się zdobyć w 2009 r. tytuł „Kreatora i Twórcy Kultury Powiatu Lubańskiego”. Najważniejszą nagrodą dla Grupy od Anioła Stróża jest widok zadowolonych i wzruszonych twarzy po obejrzeniu ich spektakli.
[item:Wywiad]
- Proszę powiedzieć kilka słów o grupie?
- Jesteśmy Grupą od Anioła Stróża. Grupa ta powstała w 2004 roku, czyli jak łatwo się domyślić, niedawno obchodziliśmy jubileusz 10-lecia istnienia grupy.
- Jak doszło do powstania zespołu?
Jak to się stało, że powstaliśmy? Myślę, że to była fascynacja poezją księdza Jana Twardowskiego, niesamowitego człowieka, niesamowitego księdza, wielkiego przyrodnika. Powiem szczerze, że to była moja fascynacja jego poezją, a ponieważ pracuję od kilkudziesięciu lat w Domu Kultury, postanowiłam to wykorzystać. Zamierzałam uczcić zbliżającą się wtedy 90-tą rocznicę urodzin księdza Twardowskiego, właśnie jakimś małym - tak miało być na początku - małym przedstawieniem, poświęconym jego twórczości. W tym celu udałam się do miejscowego księdza proboszcza. Księdzu Franciszkowi Molskiemu, bo jemu przedstawiłam swój pomysł, spodobało się to i postanowił działać razem ze mną. To był czerwiec 2004 r.
Zaczęliśmy rozmawiać z ludźmi, ze znajomymi, z osobami, o których wiemy, że są wrażliwe na muzykę i na poezję. W taki sposób zaczęliśmy kompletować skład grupy. Było nas na początku ponad 20, prawie 30 osób. I rozpoczęliśmy pracę nad spektaklem, dobraliśmy wiersze i pozostała nam jeszcze muzyka. Oczywiście nie liczyliśmy na jakieś duże przedsięwzięcie, więc miało to być coś z gitarą, z akompaniamentem. Beatka miała to zapewnić i inne dziewczęta, które grały na gitarze i innych instrumentach. Niestety nie ma ich tutaj z nami, ponieważ mają studia, wyjazdy. Teraz jesteśmy w takim składzie.
A jak to w życiu bywa, często są przypadki, które zmieniają bieg rzeczy, więc przypadkiem natknęłam się na płytę ze spektaklem „Przezroczystość”, do wierszy księdza Jana Twardowskiego. Były tam te wiersze, śpiewane przez aktorów z Teatru ES z Siedlec. Spróbowałam tę muzykę zdobyć ze źródła. Napisałam do reżysera spektaklu Pana Andrzeja Meżeryckiego, który jak najbardziej zrozumiał moje intencje i przysłał mi płytę z nagraną muzyką do tego spektaklu. I tak zaczęły się już próby nad tekstami śpiewanymi i tekstami mówionymi.
Oczywiście na początku jest zawsze tak, jak przy każdym naszym spektaklu. Najpierw spotyka się osobno grupa śpiewająca, osobno grupa recytująca. Potem, kiedy już jesteśmy gotowi spotykamy się razem i próby trwają nadal. I tak to właśnie trwało od czerwca 2004 r. do maja 2005 r., kiedy to wystawiliśmy pierwszą naszą premierę „Chodzi Anioł Stróż po świecie”, wg poezji księdza Jana Twardowskiego.
Powiem tylko, że wtedy byliśmy już grupą, która jeszcze wtedy nie nazywała się „Grupą od Anioła Stróża”. Wówczas nie mieliśmy nazwy, ani planów na dalsze funkcjonowanie. Tak się stało, że ta nasza premiera była dużym sukcesem, ogromnie się to ludziom spodobało. Odebraliśmy wiele miłych słów, wiele pochwał, wiele słów uznania, więc na naszym najbliższym spotkaniu zaproponowałam, abyśmy się stali już taką stałą grupą. Ponieważ pierwszy spektakl nazywał się „Chodzi Anioł Stróż po świecie”, byliśmy tak jakby od tego Anioła i stąd nasza nazwa.
KONTAKT:
Jolanta Napadłek
Tel: 606344348
Fcebook: Grupa Od Anioła Stróża
Maria Trąd jest malarką z miejscowości Płóczki Górne, która prowadzi we Lwówku Śląskim, na Placu Wolności 27, koło ratusza własną galerię obrazów. Lokal łączy w sobie funkcję galerii i atelier w jednym, ponieważ artystka oprócz prezentowania swoich obrazów, pracuje i tworzy w galerii.
„Lawenda Izerska” prowadzona przez Państwa Dorotę i Tomasza Pawlaków to położone w miejscowości Mlądz gospodarstwo rolne i pracownia artystyczna w jednym. Małżeństwo zajęło się tym w 2006 roku, po zakupie gospodarstwa rolnego. Domeną Pana Tomasza, po części pokrewnie do zawodu - specjalizuje się on w diagnostyce drzew, stała się praca w gospodarstwie rolnym, natomiast artystyczne zamiłowanie jego żony sprawiły, iż zajęła się florystyką i ceramiką. Obecnie ich działalność skupia się na uprawie roślin ozdobnych, drzew na lokalny rynek, pielęgnacji własnego sadu leszczynowego oraz plantacji pigwowca.
Gryfowska Kapela Podwórkowa powstała w 1987 roku. Inicjatorem jej działalności był pan Olgierd Poniźnik, burmistrz Gminy i Miasta Gryfów. W kapeli działało wówczas dziewięciu muzyków. Był to jej najbogatszy skład osobowy, a w zespole śpiewało nawet dwoje dzieci. W ciągu kolejnych lat skład zespołu ulegał zmianom.
„Lawenda Izerska” prowadzona przez Państwa Dorotę i Tomasza Pawlaków to położone w miejscowości Mlądz gospodarstwo rolne i pracownia artystyczna w jednym. Małżeństwo zajęło się tym w 2006 roku, po zakupie gospodarstwa rolnego. Domeną Pana Tomasza, po części pokrewnie do zawodu - specjalizuje się on w diagnostyce drzew, stała się praca w gospodarstwie rolnym, natomiast artystyczne zamiłowanie jego żony sprawiły, iż zajęła się florystyką i ceramiką. Obecnie ich działalność skupia się na uprawie roślin ozdobnych, drzew na lokalny rynek, pielęgnacji własnego sadu leszczynowego oraz plantacji pigwowca.