Górnołużyckie Błękitne Kamizelki - tę nazwę nosi zespół ludowy z Łagowa w gminie Zgorzelec. Zespół prowadzi swoją działalność w ramach powołanego w roku 2009 Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Łagów. Zespołem kieruje Eugeniusz Skrzypacz.
Chęć założenia zespołu pojawiła się w 2009 roku, a działo się to przy okazji dożynek gminnych. Panie przygotowały przepiękny wieniec dożynkowy, w kształcie kościółka wiejskiego z ogromnym, pięknie brzmiącym dzwonem. Wieniec zdobył wiele nagród i wyróżnień na dożynkach gminnych, powiatowych, diecezjalnych, dlatego Panie wyruszyły z nim w drogę, autokarem na dożynki prezydenckie, odbywające się wówczas w Spale.
W czasie długiej podróży wszyscy dużo śpiewali i wspaniale się przy tym bawili, dlatego też po powrocie, po miesiącu prób dnia 15.11.2009 roku oficjalnie założono zespół. Na koncert inauguracyjny odbywający się w Zajeździe „U Szwagrów” w Łagowie zespół zaprosił ludzi samotnych z Łagowa. Grupa zaczęła działać w domu jednej z członkiń zespołu. Pierwotnymi strojami zespołu były czarne spódnice i spodnie, białe bluzki i koszule oraz błękitne kamizelki. Od tych właśnie kamizelek pochodzi nazwa zespołu. Nazwę zespołowi nadali chrzestni - Przewodnicząca Rady Gminy Janina Słabicka i Wójt Gminy Zgorzelec Kazimierz Janik, a kwiat niezapominajki stał się symbolem zespołu i całego stowarzyszenia. Oznacza ona miłość i pamięć o ziemi i tradycjach rodzinnych związanych z regionem, w którym zamieszkiwali rodzice i dziadkowie członków zespołu, zanim przybyli na ziemie Dolnego Śląska. W tej chwili zespół przeprowadza próby w niedawno wyremontowanej świetlicy w Łagowie, natomiast stroje, w których występują, nawiązują wyraźnie do strojów ludowych.
Trzon grupy Górnołużyckie Błękitne Kamizelki stanowi 10-osobowa grupa wokalna. Grupie wokalnej towarzyszą aż dwa akordeony, gitary klasyczna i basowa oraz perkusja. W swoim repertuarze zespół ma pieśni i piosenki na różne okazje. Dlatego też można usłyszeć w ich wykonaniu przede wszystkim muzykę ludową i biesiadną, wykonują też utwory o charakterze religijnym, herody, skecze oraz piosenki skierowane do specjalnych grup wiekowych, jakimi są seniorzy i dzieci.
Zaraz po rozpoczęciu swojej działalności „Błękitne Kamizelki” wystąpiły ze staropolskimi kolędami w sąsiedniej wsi - Trójcy, na gminnej wigilii dla samotnych w Zgorzelcu oraz w koncercie charytatywnym w Sławnikowicach. Chodziło wówczas o pomoc w zbiórce pieniędzy na leczenie Oli Szantar.
Zespół miał już okazje zaprezentować się na koncertach w Kobierzycach, Mirsku, Lubaniu, Bogatyni, Nowogrodźcu i Wykrotach. Ponadto grupa uczestniczyła w licznych lokalnych i regionalnych wydarzeniach kulturalnych oraz przeglądach zespołów ludowych.
„Górnołużyckie Błękitne Kamizelki” już w pierwszym roku swojej działalności czynnie zaangażowały się razem ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Łagów w przygotowanie i przeprowadzenie wraz z łagowskim Gminnym Ośrodkiem Kultury Przeglądu Kultury Ludowej „Święto Błękitnej Niezapominajki”. Dzień Polskiej Niezapominajki – 15 maja jest dniem pamięci i tradycji obchodzony w całej Polsce pod patronatem Lasów Państwowych. Święto ma za zadanie przypominać o szacunku, jaki powinniśmy żywić dla przyrody. Jest to impreza odbywająca się cyklicznie, a w której uczestniczy zazwyczaj kilkanaście zespołów o charakterze ludowym z regionu. Biorąc pod uwagę stosunkowo krótki okres działalności zespołu wielkim osiągnięciem jest to, że Błękitne Kamizelki znalazły się na Liście Przebojów Ludowych Radia Wrocław i do tego zajęły III miejsce w tym plebiscycie.
Jak zaczęła się przygoda z Błękitnymi Kamizelkami ?
Eugeniusz Skrzypacz: Tutaj może poprawię troszeczkę, Eugeniusz Skrzypacz, jestem kierownikiem zespołu Górnołużyckie Błękitne Kamizelki. Przyjęliśmy nazwę już po jakichś dwóch latach naszego śpiewania. Jeżeli chodzi o zespół Błękitne Kamizelki, zespół powstał w 2009 roku z inicjatywy no wspólnie podjętej ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Łagów, to się wyłonił ten zespół. Z początku była to grupa 22 osób. Bardzo, bardzo duża i bogata grupa śpiewacza i muzykantów. Natomiast powoli, powoli co niektóre osoby z braku czasu bądź może umiejętności śpiewania zechciały same odstąpić od zespołu, zajęły się innymi sprawami, takimi jak stowarzyszenie czy pomoc dla ludzi potrzebujących, powiedzmy sobie, a teraz dalsza część o zespole.
Zespół w chwili obecnej składa się z 9 osób. Jest 5 dziewczyn, które śpiewają, 4 muzykantów, łącznie ja razem z nimi. Jeździmy nie tylko tutaj po naszej gminie czy powiecie bolesławieckim, wróć, zgorzeleckim, przepraszam bo również powiat bolesławiecki, lubański i jeździmy po całym Dolnym Śląsku. Kobierzyce, dookoła gdzie tylko jest to możliwe, zabawiamy, rozbawiamy no i gościmy też jednocześnie u nas w związku z tym różne przyjmujemy i gościmy zespoły.
Rokrocznie nasz zespół organizuje święto Błękitnej Niezapominajki. W tym roku będzie to 23 maja, no też przyjedzie, spodziewamy się przyjazdu około 20 zespołów. W tym 15 na dzień dzisiejszy jest potwierdzonych. Jak dalej będzie przyjmiemy wszystkich chętnych, którzy tylko zechcą śpiewać. Z tej okazji zapraszamy również wszystkich chętnych z całego powiatu i nie tylko, przyjedźcie, zobaczcie jak pięknie to wygląda i warto to wszystko kontynuować. J
eżeli chodzi o muzkę ludową jest to wspaniała sprawa. Ludzie zainteresowani muzyką ludową nie odpuszczają, podtrzymują korzenie, podtrzymują tradycje, przekazuja. Po prostu przekazano kiedyś nam to, my dalej staramy się jakoś przekazać, żeby jakoś upiększyć. Na dzień dzisiejszy posiadamy też przewspaniałe stroje. Nie tylko dzięki to jest naszym samorządowcom, dzięki wójtowi, staroście. Przede wszystkim w tym miejscu muszę bardzo mocno podkeślić panią dyrektor gmineego Ośrodka Kultury, panią Małgosię Jest przewspaniała, pracujemy, współpracujemy, nigdy w niczym nie utrudniają nam żadnych podjęć, żadnej współpracy powiedzmy. Zawsze są przychylni nam.
Jaki jest repertuar zespołu, co śpiewacie, ile macie utworów?
ES: Jeżeli chodzi o repertuar, mamy dosć bogaty repertuar. W chwili obecnej zakończyliśmy nagranie płyty naszej, jest w oprawie, no myślę, że już na maj, na święto Błękitnej Kamizelki będzie wszystko gotowe gdzie przekażemy i wiele osób otrzyma, będzie mogło sobie nabyć te płyty. Śpiewamy piosenki bardziej tradycji ludowej. Ja i niektóre osoby jeszcze w zespole wywodzimy się ze stron bałkańskich. To też śpiewamy i gramy muzykę bałkańską, tłumaczymy na słowa polskie,l także mówię, jesteśmy bardziej nastawieni na muzykę ludową toteż grywamy na różnych biesiadach, śpiewamy, bawimy się.
Ile płyt w swoim dorobku ma już zespół?
ES: W chwili obecnej jak na szczęście to udało nam się zrobić to jedną tą płytę, tuż już mamy drugą w planach, ale myślę, że no, do końca roku jeszcze coś będziemy z tym robić.
Gdzie występujecie, ile zagraliście koncertów, gdzie te koncerty były?
ES: No tutaj trzeba byłoby naprawdę księgę jakiejś pamięci, bo to jest niezliczona ilość. Niezliczona ilość występów, występujemy nie tylko tutaj jak powiedziałem u nas w powiecie zgorzeleckim czy na całym Dolnym Śląsku, ale również w Niemczch występowaliśmy i rok w rok jeździmy też do Niemiec nad jezioro pośpiewać. Powiem to tak, że jedziemy tam, gdzie tylko nas potrzebują.
Górnołużyckie Błękitne Kamizelki
ul. Jeleniogórska 27
59-900 Zgorzelec
Tel. 510 593 705
Maria Trąd jest malarką z miejscowości Płóczki Górne, która prowadzi we Lwówku Śląskim, na Placu Wolności 27, koło ratusza własną galerię obrazów. Lokal łączy w sobie funkcję galerii i atelier w jednym, ponieważ artystka oprócz prezentowania swoich obrazów, pracuje i tworzy w galerii.
„Lawenda Izerska” prowadzona przez Państwa Dorotę i Tomasza Pawlaków to położone w miejscowości Mlądz gospodarstwo rolne i pracownia artystyczna w jednym. Małżeństwo zajęło się tym w 2006 roku, po zakupie gospodarstwa rolnego. Domeną Pana Tomasza, po części pokrewnie do zawodu - specjalizuje się on w diagnostyce drzew, stała się praca w gospodarstwie rolnym, natomiast artystyczne zamiłowanie jego żony sprawiły, iż zajęła się florystyką i ceramiką. Obecnie ich działalność skupia się na uprawie roślin ozdobnych, drzew na lokalny rynek, pielęgnacji własnego sadu leszczynowego oraz plantacji pigwowca.
Gryfowska Kapela Podwórkowa powstała w 1987 roku. Inicjatorem jej działalności był pan Olgierd Poniźnik, burmistrz Gminy i Miasta Gryfów. W kapeli działało wówczas dziewięciu muzyków. Był to jej najbogatszy skład osobowy, a w zespole śpiewało nawet dwoje dzieci. W ciągu kolejnych lat skład zespołu ulegał zmianom.
„Lawenda Izerska” prowadzona przez Państwa Dorotę i Tomasza Pawlaków to położone w miejscowości Mlądz gospodarstwo rolne i pracownia artystyczna w jednym. Małżeństwo zajęło się tym w 2006 roku, po zakupie gospodarstwa rolnego. Domeną Pana Tomasza, po części pokrewnie do zawodu - specjalizuje się on w diagnostyce drzew, stała się praca w gospodarstwie rolnym, natomiast artystyczne zamiłowanie jego żony sprawiły, iż zajęła się florystyką i ceramiką. Obecnie ich działalność skupia się na uprawie roślin ozdobnych, drzew na lokalny rynek, pielęgnacji własnego sadu leszczynowego oraz plantacji pigwowca.