Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna działa od 1952 r. Pierwszy publiczny występ odbył się w dniu pierwszego maja. Orkiestra została stworzona przez Józefa Nowickiego, przedwojennego kapelmistrza. Józef Nowicki zgromadził wokół siebie muzyków, byli to w większości osadnicy wojskowi. Dzięki przychylności Pana Kazimierza Kępki pełniącego wówczas funkcję dyrektora Fabryki Nawozów Fosforowych „Ubocz” mógł on stworzyć orkiestrę zakładową, a dyrektor fabryki stał się ojcem chrzestnym zespołu. Kolejnymi kapelmistrzami orkiestry byli: Józef Nowicki, Marcin Fałda i Władysław Trojanowski.
Już wkrótce orkiestra zyskała akceptację społeczności lokalnej i zdobyła ogromną popularność. Muzycy koncertowali na wszelkich uroczystościach poczynając od imprez zakładowych poprzez państwowe aż po święta religijne. W ten sposób propagowali kulturę muzyczną w mieście, w gminie i regionie. W związku ze zmianami reorganizacyjnymi w zakładzie u schyłku lat 70-tych uznano orkiestrę za zbyteczną i postanowiono przenieść ją do niedawno utworzonego Ośrodka Kultury w Gryfowie. I tak w latach 1979-2004 orkiestra funkcjonowała w ramach struktur domu kultury. Orkiestra miała w tym czasie lepsze i gorsze okresy, ale mimo tych muzycznych upadków i wzlotów nie zaprzestała swojej działalności po dziś dzień.
Takim trudnym czasem w historii zespołu był okres pod koniec lat 90-tych, którego bezpośrednim powodem były niewystarczające środki finansowe na utrzymanie zespołów amatorskich. W orkiestrze pozostało kilkunastu najwierniejszych muzyków, a próby odbywały się raz na miesiąc.
W 1998 roku kapelmistrzem orkiestry został Andrzej Drozdowicz, stało się to na prośbę samych muzyków orkiestry. Od tego momentu orkiestra rozwijała się bardzo dynamicznie, próby odbywały się regularnie kilka razy w miesiącu. Liczba członków zwiększyła się i nastąpiła całkowita zmiana repertuaru. Orkiestra stała się bazą do stworzenia szkoły muzycznej, a kapelmistrz orkiestry zaczął nauczać dzieci i młodzież gry na instrumentach. Członkowie orkiestry otrzymali nowe umundurowanie i instrumenty. Orkiestrę zasilili młodzi muzycy i grupa liczyła 34 muzyków. W związku ze zmienioną koncepcją funkcjonowania lokalnej kultury i samego ośrodka kultury nastąpiło spowolnienie rozkwitu orkiestry oraz zagrożenie dla jej dalszej działalności.
Sytuacja ta skłoniła samego kapelmistrza do podjęcia starań w celu ratowania zespołu i znalezienia nowego opiekuna, którym w 2005 roku stała się sąsiednia gmina Olszyna. To nie tylko uratowało grupę, lecz co więcej poprawiło warunki jej funkcjonowania. Olszyna i przychylność jej burmistrza Pana Leszka Leśko stworzyła możliwość realizacji przez kapelmistrza pomysłu organizowania festiwalu, który pod nazwą - Festiwal Orkiestr Dętych im. Jerzego Szmajdzińskiego odbywa się od ośmiu lat, w dniu pierwszego maja i nosi tytuł „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła”.
Orkiestra dziś to bardzo młody zespół, w przeważającym stopniu jest to młodzież, ale ma też członków z ponad czterdziestoletnim stażem pracy na rzecz kultury. Orkiestra zajmuje się popularyzowaniem standardów muzycznych oraz utworów o charakterze patriotycznym. Zespół wpisał się już na stałe w krajobraz regionu, i choć przez jego szeregi przewinęło się kilka pokoleń muzyków, pierwotna idea orkiestry nie zmieniła się przez lata. Jej naczelnym zadaniem jest popularyzacja narodowej kultury i muzyki. Jak sami muzycy podkreślają,będąc członkami orkiestry amatorskiej, zawsze liczą przede wszystkim na życzliwe przyjęcie przez publiczność na koncertach oraz jej żywiołowy aplauz. Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna to jedna z najstarszych na Dolnym Śląsku orkiestr, która działa nieprzerwanie od 60 lat.
Jakie były początki orkiestry?
Andrzej Drozdowicz: Pierwsi muzycy byli osadnikami, w większości wojskowymi i nie tylko, którzy przyjechali na tereny odzyskane. Początki Orkiestry to Zakłady Nawozów Fosforowych „Ubocz” w Gryfowie Śląskim, tam ta Orkiestra powstała, założycielem Orkiestry był Pan Nowicki, a ojcem chrzestnym, na ówczesne czasy, został dyrektor tego zakładu Pan Kazimierz Kępka. I takie były początki Orkiestry.
Jak dalej potoczyła się historia zespołu?
AD - Orkiestra miała swoje wzloty i upadki, raz lepiej, raz gorzej, jest to normalne, ale również też miała kilku opiekunów na przestrzeni tych 62 lat. W momencie transformacji, nazwijmy to może takiej reorganizacji pod koniec lat 70-tych zakłady pracy pozbywały się wszelkiego rodzaju świetlic, ośrodków wczasowych, pozbywały się różnego rodzaju klubów, no i również Orkiestra stała się zbyteczną, w związku z czym powstał pomysł, aby Orkiestrę przejął wówczas tworzony Gminny Ośrodek Kultury w Gryfowie. Tam Orkiestra funkcjonowała od roku 1979 do roku 2004.
Jak długo Pan pracuje z orkiestrą?
AD - Mam tę przyjemność, że jestem od 17 lat kapelmistrzem tej Orkiestry, i kiedy obejmowałem ten zespół, to liczył zaledwie kilku już sędziwych muzyków. Akurat tak się złożyło, że dopracowałem się zespołu trzydziesto kilku osobowego, ale cóż, zmiana na stanowisku dyrektora spowodowała to, że Orkiestra stała się po raz kolejny zbyteczna, już tym razem w gminie Gryfów i dlatego też poprosiliśmy o pomoc władze sąsiedniej gminy Olszyny, a konkretnie Pana Burmistrza - Leszka Leśko, który to bez mrugnięcia okiem nas tutaj przygarnął i od roku 2005, od marca, funkcjonujemy w strukturach Gminy Olszyna, jako Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna.
Jak wygląda praca i atmosfera w orkiestrze?
AD - W zespole to jest zróżnicowane pokolenie, ponieważ najmłodsi muzycy liczą sobie kilkanaście lat, no i są panowie sędziwi, którzy już grają w Orkiestrze ponad 40 a i nawet 50 lat. Nie ma naprawdę, proszę mi wierzyć, żadnego konfliktu pokoleń, wspaniale się tutaj czujemy, atmosfera jest iście rodzinna, i te dzieciaczki i młodzież i starsi zacni panowie, jesteśmy na zasadzie przyjacielskiej, koleżeńskiej. Spotykamy się tutaj po to, aby swoją maleńką cegiełeczkę w polską kulturę narodową wkładać, również jako zespół amatorski z Dolnego Śląska. Zespół liczy 32 osoby plus dyrygent. Rzeczą naturalną jest, że jest to taka liczba ruchoma, ponieważ jako muzycy amatorzy, różnymi zawodami się paramy i zajęciami i często nasza młodzież, która edukując się, wyjeżdża do innych miast, trzeba szukać następców i tak to cyklicznie się w Orkiestrze zmienia. Niemniej jednak ten stan utrzymuje się od kilkunastu lat na poziomie trzydziestu muzyków.
Gdzie orkiestra koncertuje?
AD - Jeździmy praktycznie nie tylko po regionie i po Dolnym Śląsku, jeździmy po całej Polsce, jeździmy również za granicę. Naszą ciężką pracę doceniają wszelkiego rodzaju fachowcy, którzy zasiadają w jury na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach. Wspomnę tutaj może z okresu takich kilku lat, kiedy to udało nam się zdobyć drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Karbonalia” w Bogatyni. W tym samym roku również podczas 18 Dolnośląskich Spotkań Orkiestr Dętych, zostaliśmy ocenieni jako najlepsza Orkiestra spośród zespołów biorących udział w tym dniu, było tych orkiestr 8. W kategorii Orkiestr Dętych zdobyliśmy pierwsze miejsce. Później w Iłowej Polsko-Niemieckie Spotkania Orkiestr Dętych zdobyliśmy pierwsze miejsce. W tym roku na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Kłomnicach w województwie śląskim i na tym festiwalu zostaliśmy sklasyfikowani jako trzecia najlepsza orkiestra zdobywając dyplom, pokaźny puchar i instrument muzyczny - trąbkę jako nagrodę rzeczową.
Jak dużo czasu poświęcają Państwo pracy w orkiestrze?
AD - Jako zespół amatorski pracujemy bardzo dużo, ponieważ nasze występy i koncerty oscylują w ilości 40 występów rocznie. Do tego próby, ćwiczenia, w związku z powyższym naprawdę mamy co robić i tutaj wielkie uznanie wobec członków orkiestry i tych wszystkich, którzy zasiadają za pulpitami, bo trzeba naprawdę wylać wiele potu, dać bardzo dużo z siebie i poświęcić wiele godzin na intensywne ćwiczenia, po to aby efekty naszej pracy były na dostatecznym poziomie, i abyśmy nie odbiegali poziomem muzycznym od orkiestr zagranicznych czy też orkiestr zawodowych. Tak się u nas w Polsce złożyło, że na przestrzeni dwudziestu lat zniknęło praktycznie 85% zespołów zawodowych. Mam tutaj na myśli orkiestry wojskowe, orkiestry policyjne, a przecież świąt, wszelkiego rodzaju uroczystości nam nie ubyło, w związku z powyższym orkiestry amatorskie musiały niejako przejąć ten ciężar obsługiwania tych imprez i zabezpieczania wszelkiego rodzaju oprawą muzyczną takich uroczystości, czy to państwowych, czy kościelnych, czy świeckich i różnych innych jubileuszowych. W związku z czym tej pracy mamy bardzo dużo. Różnica polega na tym, że zawodowcy robią to za pieniążki, my robimy to jako społecznicy, z potrzeby serca, bo jest to nasza wielka pasja, miłość i duże poświęcenie, ale kochamy to, bo gdyby było inaczej to byśmy tak ciężko nie pracowali.
Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Olszyna
Kapelmistrz Andrzej Drozdowicz
ul. Wolności 6
59-830 Olszyna
Kapelmistrz tel. +48 (75) 721 48 72
kom. 661-029-818
a.drozdowicz1963@interia.pl
fb: Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna
Maria Trąd jest malarką z miejscowości Płóczki Górne, która prowadzi we Lwówku Śląskim, na Placu Wolności 27, koło ratusza własną galerię obrazów. Lokal łączy w sobie funkcję galerii i atelier w jednym, ponieważ artystka oprócz prezentowania swoich obrazów, pracuje i tworzy w galerii.
„Lawenda Izerska” prowadzona przez Państwa Dorotę i Tomasza Pawlaków to położone w miejscowości Mlądz gospodarstwo rolne i pracownia artystyczna w jednym. Małżeństwo zajęło się tym w 2006 roku, po zakupie gospodarstwa rolnego. Domeną Pana Tomasza, po części pokrewnie do zawodu - specjalizuje się on w diagnostyce drzew, stała się praca w gospodarstwie rolnym, natomiast artystyczne zamiłowanie jego żony sprawiły, iż zajęła się florystyką i ceramiką. Obecnie ich działalność skupia się na uprawie roślin ozdobnych, drzew na lokalny rynek, pielęgnacji własnego sadu leszczynowego oraz plantacji pigwowca.
Gryfowska Kapela Podwórkowa powstała w 1987 roku. Inicjatorem jej działalności był pan Olgierd Poniźnik, burmistrz Gminy i Miasta Gryfów. W kapeli działało wówczas dziewięciu muzyków. Był to jej najbogatszy skład osobowy, a w zespole śpiewało nawet dwoje dzieci. W ciągu kolejnych lat skład zespołu ulegał zmianom.
„Lawenda Izerska” prowadzona przez Państwa Dorotę i Tomasza Pawlaków to położone w miejscowości Mlądz gospodarstwo rolne i pracownia artystyczna w jednym. Małżeństwo zajęło się tym w 2006 roku, po zakupie gospodarstwa rolnego. Domeną Pana Tomasza, po części pokrewnie do zawodu - specjalizuje się on w diagnostyce drzew, stała się praca w gospodarstwie rolnym, natomiast artystyczne zamiłowanie jego żony sprawiły, iż zajęła się florystyką i ceramiką. Obecnie ich działalność skupia się na uprawie roślin ozdobnych, drzew na lokalny rynek, pielęgnacji własnego sadu leszczynowego oraz plantacji pigwowca.